erandevu.jpg, 23kB

ÜNİTELERİMİZ  |  LAZER EPİLASYON ve BÖLGESEL İNCELME
Lazer Epilasyon

Lazer epilasyonun başarılı, yan etki oluşturmadan uygulanması ve sizi negatif olarak etkileyecek durumlarda uygulanmaması için mutlaka dermatolog kontrolündeki bir hastaneye veya merkeze başvurun. Lazer epilasyon işleminizi; sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış sağlık kuruluşlarında, uzman doktor denetiminde, uluslararası normlara uygun (Amerikan FDA onayı, Avrupa CE belgesi) lazer epilasyon cihazlarında gerçekleştirmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir.
Dermatoloğunuzun bilimsel verileri önde tutarak ve ticari kaygıları göz ardı ederek size en uygun lazer epilasyonu önerecektir.

Lazer epilasyon nasıl etkili olur?
Lazer epilasyon kılın kalınlığına ve rengine odaklanır. Lazer rengi nedeniyle kıl kökleri tarafından emilir, yüksek enerji nedeniyle kökler ısınır ve yanar. Bu şekilde başarılı bir lazer epilasyon sonrasında kökler dökülür ve büyüme aşamasında olan kökler bir daha kıl üretemeyecek şekilde hasar alır.

Lazer epilasyon başarılı mıdır?
Lazer epilasyon uygulamalarında başarılı sonuç elde etmek için cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozu seçilmelidir. Seansların düzenli aralıklarla tekrarlanması, sonucun daha başarılı ve hızlı olmasını sağlamaktadır. Lazer epilasyon FDA tarafından onaylı bir tedavi olup, uygulanan bölgede kılların %80 inin yok olması tedavide tam başarı olarak kabul edilmektedir.

Lazer epilasyon güvenli midir?
Lazer epilasyon tekniği yaklaşık 30- 40 yıldır güvenle tıpta kullanılmaktadır. Son 10- 15 yıldır da lazer epilasyon yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca lazer epilasyonun kanser yapıcı etkisi yoktur. Dermatoloji uzmanının değerlendirmesi mutlaka gereklidir. Bazı riskli olan benlere ve koyu lekelerin üzerine lazer uygulaması yapılmamalıdır. Merkezimizde FDA (Amerikan gıda ve ilaç onay dairesi) ve CE onaylı alexandrite ve ND-YAG lazer epilasyon cihazları kullanılmaktadır.

Etkili tedavi için kaç seans gereklidir?
Vücudumuzdaki kılların büyüme (anajen), duraklama(katajen), dökülme (telojen)evreleri vardır. Bölgelere göre değişebilmekle beraber kıllarımızın yaklaşık %30-70'i telojen evrededir. Kılın ışığa en duyarlı olduğu evre anajen evredir. Diğer evrelerde ise melanin üretimi olmadığı için kıllar ışıktan etkilenmezler. Bu nedenle kılları anajen evrede yakalayabilmek için lazer epilasyon uygulamasının belli aralıklarla tekrar edilmesi gerekir. Lazer epilasyonda seans sayısı uygulama yapılan vücut bölgesi, cilt rengi, kıl rengi, kılın inceliği- kalınlığı, hormonal faktörlere göre değişir. Lazer epilasyonda kalıcı çözüm için ortalama 4-10 seans gerekir. Genel olarak erkeklerde tüm bölgeler ve kadınlarda yüz bölgesinde lazer epilasyon seansları uzun süreli olmakta ve tüyler incelerek kalabilmektedir. Genel olarak cilt rengi ne kadar açık ve kıl rengi ne kadar koyu ise lazer epilasyonda başarı o kadar artmaktadır. Genital, koltuk altı ve bacaklar lazer epilasyonda en iyi sonuçların alındığı alanlardır. Bütün bu faktörlere bağlı olarak başarı oranı %50-90 dır. Hormonal bozukluklar seans sayılarını ve aralarını etkileyebilir. Doktorunuz bu durumu değerlendirip gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size bilgi verecektir.

Lazer epilasyonda seans aralıkları nasıl belirlenir?
Lazer epilasyon seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ile 8 hafta arasında değişir. Kılların dökülme ve çıkma süresine göre lazer epilasyon seans aralıkları değişebilmektedir.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır? Lazer epilasyon yapılırken, ağrı duyumu kişiye göre değişmektedir. Bu ağrı çoğunlukla dayanılabilir niteliktedir ve genellikle lastik çarpması, iğne dokunması hissi gibi tanımlanır.

Lazer epilasyon seansı sonrasında birkaç dakika süren kızarıklık, şişlik gelişebilir, fakat bu yan etkiler geçicidir ve hastaların günlük aktiviteleri etkilemez.

Lazer epilasyonda uygulama yapılan ciltte yüzeysel kabuklanma bazen oluşabilen geçici bir problemdir. Çoğunlukla bu kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Nadir vakalarda deride renk değişikliği dediğimiz açılma ya da koyulaşma gözlenebilir. Neredeyse tüm vakalarda deri 6-12 ay içinde normale döner. Skar dokusu denilen deride kalınlaşma çok nadir görülen bir yan etkidir ve kalıcı olabilir.

Eğer lazer epilasyon uygulaması dermatoloji uzmanlarının gözetiminde yapılır, doğru lazer tipi ve dozu seçilirse; herhangi bir yan etki görülmez.

Lazer epilasyonda yaz aylarında uygulama yapılabilir mi?
Tedavi yaz aylarında da uygulanabilir. Ancak, uygulama yapılacak kişiler hekimin önereceği güneşten korunma yöntemlerini dikkatle uygulamalıdır. Ayrıca bronz tene uygulama yapılmamalı, uygulama sonrasında güneşte kalınmamalıdır. Bronz tene uygulama yapıldığında hem yan etkiler görülmekte, hem de başarı oranı düşmektedir. Bronzlaşmış kişilerin epilasyon seanslarına başlaması için en az 1 ay beklemesi gerekmektedir.

Lazer epilasyon öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  1. Lazer epilasyon uygulamasından 1 ay öncesinden itibaren cımbız, ağda, epilatör gibi kılları kökünden koparan işlemler yapılmamalıdır. Uygulamadan 3 gün önce bölgenin tıraşlanması, kılların 2-3 mm uzaması için yeterli olacaktır. Tedavi öncesi sarartma veya boyama gibi işlemler yapılmamalıdır.
  2. Uygulama öncesi doz tespiti ve lazerle tanışma amacıyla test atışı uygulaması yapılabilir. Test sonucunda en uygun dalga boyu tespit edilir ve ardından tedavi uygulamasına geçilir.
  3. Kıl oluşumundaki olgunlaşma evrelerinin tamamlanması için vücut bölgeleri için 1-2 ay ara ile 4-6 seans yüz bölgesindeki kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans lazer epilasyon uygulanması gerekebilir. Seansların daha sık veya geniş aralıklarla uygulanması kıl döngüsünü bozarak tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir.
  4. Cildi soyan işlemler (peeling gibi) ve tedaviler (akne, leke ilaçları) lazer epilasyon seansından 15 gün öncesine kadar bırakılmalıdır.
Lazer epilasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  1. Lazer epilasyon uygulamasından sonra 2 gün güneşe çıkmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Mutlaka doktorunuzun önerisiyle en az SPF 30 faktörlü güneş kremleri en az 2 hafta kullanılmalıdır. Özellikle yüz bölgesi için güneş kremi kullanımına dikkat etmek gerekmektedir.
  2. Lazer epilasyon uygulanan bölgede deri üzerinde görülen kılların çoğu seansta dökülür. Kökleri 3 ile 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar.
  3. Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir. Telaş etmenize gerek yoktur. Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşabilmekte ve tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilmektedir.
  4. Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
  5. Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seanslarınıza düzenli devam etmeniz lazer epilasyon işleminden maksimum verimi almanızı sağlayacaktır.
  6. Geniş bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan 2 hafta sonra ücretsiz kontrol seansı hakkınız mevcuttur (20. günden daha geç yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

Adres: Kıbrıs Şehitleri Cad. No 181 (Antik Tiyatro Çaprazı) 48400 Bodrum - Turkey
Tel: 0090 252 313 30 30 • Fax: 0090 252 316 00 08
Email: info@clinicinternational.com.tr
Ana Sayfa | Hakkımızda | Tıbbi Birimler | Ünitelerimiz | Anlaşmalı Kurumlar | Görüş ve Önerileriniz | İnsan Kaynakları | Foto Galeri | Hasta Hikayeleri
© Clinic International - Tüm Hakları Saklıdır.